Το πέτρινο καλντερίμι του Πάρκου, οδηγεί στη χαλικόστρωτη πλατεία με την επιβλητική πέτρινη Αρμένικη Εκκλησία. O ναός της Ύψωσις του Τιμίου Σταυρού -που εορτάζεται στις 14 Σεπτεμβρίου, σε κλίμα θρησκευτικής κατάνυξης και ευλάβειας- χτίσθηκε το 2002 και αποτελεί ένα πραγματικό αριστούργημα Αρμένικης αρχιτεκτονικής και διακόσμησης.
Η δημιουργία του ναού ήταν προσωπικό παιδικό όνειρο του ιδιοκτήτη και εμπνευστή του χώρου. Ο ναός λειτουργεί τις ημέρες των θρησκευτικών εορτών.
![](http://www.areasynest.gr/wp-content/uploads/2021/06/AZ3A2282-1-1024x1024.jpg)
![](http://www.areasynest.gr/wp-content/uploads/2021/06/IMG_4247-768x1024.jpeg)